Osnovna škola Ivana Kukuljevića Belišće

GRAD BELIŠĆE

« Prosinac 2018 »

Rezultati Knjigomjera u PŠ Veliškovci
Autor: Dajana Vinković, 5. 6. 2018.

Knjigomjer predstavlja učeničke reakcije na pročitane knjige, a sastoji se od kategorije koje označavaju oduševljenje, ravnodušnost i negativan dojam o pročitanoj knjizi. Učenici na papirić napišu naslov pročitane knjige i zatim ga smjeste u jednu od 3 navedene kategorije. Knjigomjer je anoniman i zabavan, a na kraju školske godine stječemo uvid u najzastupljeniji naslov u svakoj kategoriji, odnosno učeničke čitalačke ukuse i dojmove o lektiri. Osmislila ga je knjižničarka Ida Bogadi.

Na kraju školske godine, pregledali smo 26 prijedloga za lošu knjigu, 36 prijedloga za knjige koje nisu „ništa posebno“ i 87 prijedloga za odlične knjige koje su tijekom cijele školske godine predlagali učenici područne škole u Veliškovcima.

Učenici su odlučili da su im najlošije knjige Miš (B. Prosenjak) i Durica (I. Bedanjec).

„Ništa posebno“ nisu im Hrabrica (Ž. Horvat-Vukelja), Plesna haljina žutog maslačka (S. Škrinjarić), Regoč (I. Brlić Mažuranić) i Mala riznica znanja: sport (ur. I. Borovac).

Odličnim knjigama smatraju Pismo iz Zelengrada (N. Videk), Šumu Striborovu (I. Brlić Mažuranić), Duricu (I. Bedanjec), Družbu Pere Kvržice (M. Lovrak) i Lažeš, Melita (I. Kušan).

Na popisu odličnih knjiga s najviše prijedloga nalaze se i Ljubavni oglasi (S. Veronek Germadnik), Jezoviti oglasi (S. Veronek Germadnik), Trojica u Trnju (P. Pavličić) i Duh u močvari (A. Gardaš).

Duga (D. Šimunović) je s jednakim brojem prijedloga svrstana na popis loših i odličnih knjiga.

Knjigomjer smo postavili u knjižnicu početkom Mjeseca hrvatske knjige prošle godine, a sveukupno smo prikupili 149 prijedloga.