Projekt Mirotvorac predstavljen u鑕nicima 7. i 8. razreda
Autor: Dajana Vinkovi, 12. 2. 2014.

U srijedu, 12. velja鑕 u našoj je školi predstavljen projekt Mirotvorac Udruge Auxilium iz Osijeka. Program je namijenjen u鑕nicima 7. i 8. razreda. Promi鑕 nenasilje i kulturu mira.

U鑕nici su slušali predavanje Marijana Gubine, predsjednika Auxiliuma, u kojemu je on, kroz ulomke iz vlastite knjige “260 dana”  o boravku u logoru nastojao podi鎖 svijest mladih o va緉osti nenasilja.

Projekt Mirotvorac trenuta鑞o se provodi u sto škola na podru鑚u Osje鑛o-baranjske 緐panije, dok je kao pilot-projekt ranije proveden u 50 osnovnih i srednjih škola na podru鑚u Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Poljske.

Predgovor, "260 dana"

" Dnevnik 260 dana djelo je malog 鑟vjeka koji je svakodnevnim radom na samome sebi uspio probiti sve barijere, otvoriti o鑙 i realno bez predrasuda i mr緉je sagledati stvari iz svih kuteva. Klju鑑n element bio je odvojiti srce od mozga, osje鎍je od razuma – što je posebno teško, pogotovo s tragedijom na svojim le餴ma.Desetogodišnji dje鑑k nalazi se na krivom mjestu, u krivo vrijeme, zajedno sa svojom šestero鑜anom obitelji.Krivo mjesto je okupirano podru鑚e isto鑞e Slavonije u tadašnjoj Jugoslaviji, a krivo vrijeme je vrijeme kada je globalna politika, tj. kada su globalni igra鑙 rekli da je vrijeme da se Jugoslavija rascijepi.

Kao koleteralna 緍tva biva zarobljen 265 dugih dana, pro緄vljava svakodnevne nezamislive patnje, umire nekoliko puta, sahranjuje svoje bli緉je i naposlijetku nakon 6360 sati ponovo vidi svjetlo dana.Bez obzira na veliku patnju, strašne trenutke koji su ga pratili 260 dana i trenutke koji 鎒 ga pratiti do kraja 緄vota, odva緄o se prenijeti svoje do緄vljaje na ostatak 鑟vje鑑nstva, s namjerom da prika緀, u prvom redu zdravo, pozitivno razmišljanje te da pošalje nekoliko poruka 鑟vjeku. Osim navedenoga, 鑙tatelj 鎒 prepoznati nekoliko bitnih elemenata me饀 kojima je i snaga pojedinca, kako da pre緄vi tako i da nastavi 緄vjeti.

Osnovna poruka koju autor šalje jest sljede鎍:

Ja, desetogodišnji dje鑑k, pro緄vio sam pakao i 緄vim s posljedicama istog, zbog toga što sam povijesno pripadao narodu koji se zove HRVATI.

Sve vas pozivam da, prije nego što nekoga osudite, prije nego nekome u鑙nite loše, pro鑙tate moje iskustvo i ne uvedete sebe u napast da 鑙nite loše, niti zbog nacionalizma, niti zbog rasizma, vjerskih opredjeljenja, niti 鑕ga drugoga.

Ja, Marijan Gubina, ne osu饀jem, ne mrzim...

NEMOJTE NI VI!"

Izvor: 260-dana.com