Novosti iz GLOBE grupe
Autor: Dajana Vinkovi, 16. 3. 2015.

GLOBE grupa naše škole nastavlja s uklju鑙vanjem u nove i zanimljive projekte. NASA je krajem sije鑞ja lansirala satelit za mjerenje vla緉osti tla. GLOBE škole mogu se priklju鑙ti i podr綼ti ovaj NASA-in projekt mjere鎖 vlagu u tlu na svojim mjernim postajama u okolici škole (SMAP- Soil Moisture Active Passive Mission ).

U vrijeme kada je NASA-in satelit iznad nas uzimamo uzorke tla i gravimetrijski odre饀jemo vlagu. Podaci 鎒 poslu緄ti za usporedbu i provjeru to鑞osti mjerenja.

Projekt je ekološki va綼n jer NASA-in satelit mjeri vlagu tra緀鎖 nove izvore vode što bi omogu鎖lo lakši pristup pitkoj vodi jer veliki broj ljudi na Zemlji nema pristup pitkoj vodi.

Upravo sada u o緐jku uklju鑙li smo se i u drugi zanimljiv projekt  „Globe At Night“, to je me饀narodna znanstvena kampanja pokrenuta zbog podizanja svijesti o utjecaju svjetlosnog one鑙š鎒nja. Kampanjom se pozivaju gra餫ni istra緄va鑙 da izmjere osvijetljenost no鎛og neba (brightness night sky) i podijele svoja opa綼nja na slu綽enim stranicama kampanje.

Krajem prošle godine na stranicama GLOBE programa objavljen je foto natje鑑j za europski GLOBE kalendar 2015. na temu „ GLOBE u mojoj školi“ (GLOBE At My School).

Globovci su fotoaparatom snimili nekoliko fotografija i stavili ih na našu GLOBE stranicu te se tako i slu綽eno prijavili na natje鑑j. U u緄 izbor ušle su naše dvije fotografije, a jedna od njih našla se na prvoj stranici GLOBE kalendara za 2015. godinu koji je objavljen na slu綽enim stranicama u velja鑙 ove godine. Bili smo ponosni i sretni što je naša škola na taj na鑙n predstavljena europskoj pa i svjetskoj javnosti.

Osim toga, GLOBE u鑕nici vrlo su aktivni i u korištenju informati鑛e tehnologije koja nam dozvoljava da preko Skype programa komuniciramo s ostalim školama u obliku videokonferencija i webinara.

Tako je GLOBE grupa naše škole 13. 2. 2015. godine organizirala webinar kako bi pomogla školama po鑕tnicima u na鑙nima mjerenja i unosu podataka za atmosferu, vodu i tlo. Sudjelovale su škole iz Zadra, Slavonskog Broda, Osijeka, Virovitice, Vara綿ina i Pazina. GLOBE u鑕nice, Martina G., Gabi B., i Matea F., pripremile su prezentacije na zadanu temu i uspješno ih prezentirale sudionicima webinara. Bilo je pou鑞o i zanimljivo jer smo drugima prenijeli znanje i upoznali GLOBE u鑕nike i njihove mentore iz razli鑙tih krajeva Hrvatske.

Pozdrav do sljede鎒 GLOBE aktivnosti smiley