萯tajmo zajedno - 鑙tajmo zaboravljene knjige
Autor: Dajana Vinkovi, 22. 2. 2016.

Ove školske godine naša škola uklju鑙la se u projekt „萯tajmo zajedno – 鑙tajmo naglas: zaboravljene knjige“. Rije je o projektu koji se na nacionalnoj razini provodi ve 鑕tiri godine uz potporu Hrvatske udruge školskih knji緉i鑑ra s predsjednicom Vanjom Jurilj. Kako funkcionira projekt?

Stru鑞i suradnik knji緉i鑑r u svakoj školi provodi projekt s jednim razredom (tre鎖 do pet, no mo緀 i neki drugi razred po izboru) i s razrednom u鑙teljicom. Bit projekta je da se 鑙ta zajedno, da se 鑙ta naglas i da se 鑙taju zaboravljene knjige – dakle one knjige koje su u našim knji緉i鑞im fondovima, a NISU u obveznoj lektiri.
Nakon odabira knjige, knjiga se ve od po鑕tka školske godine 鑙ta u razredu naglas. Na kraju, na završnici, DVOJE u鑕nika iz svake škole predstavlja knjigu.

U projekt je uklju鑕n 4.c i 4.d razred s u鑙teljicama Anitom Korov i Dajnom 衑rmešter te knji緉i鑑rkom Marijom Ajdukovi. Odaziv u鑕nika je bio velik, stoga 鎒 biti teško odabrati samo DVOJE u鑕nika koji 鎒 predstavljati djelo na završnici. 萯ta se Srce talijanskog knji緀vnika Edmonda de Amicisa koji je svojevrstan roman-dnevnik o 餫鑛om 緄votu na prijelazu prošlog stolje鎍. Djeca su izvrsno prihvatila djelo i tematiku koja je danas gotovo neshvatljiva današnjem djetetu i ve su puni ideja kako bi to mogli predstaviti. 萯tali su svi, od djece, u鑙teljica i knji緉i鑑rke, a pridru緄li su nam se u 鑙tanju i pedagoginja Dajana Babli, vjerou鑙teljica Vanesa Šeri te nastavnik povijesti Leonardo Rold.

Završnica je osmišljena tako da se na što atraktivniji na鑙n predstavi knjiga.Sve aktivnosti trebale bi biti gotove do kraja velja鑕 ili po鑕tka o緐jka sljede鎒 godine, a završnica 鎒 se odr綼ti u Zagrebu.