Osnovna škola Ivana Kukuljevića Belišće

Priloženi dokumenti:

"VRIJEME JE ZA ŠKOLSKI OBROK 2"

VRIJEME JE ZA ŠKOLSKI OBROK 3

GRAD BELIŠĆE

Mjesec hrvatske knjige u knjižnici PŠ Veliškovci
Autor: Dajana Vinković, 16. 11. 2018.

Mjesec hrvatske knjige „otvorili“ smo neuobičajenom izložbom knjiga.

Izložili smo nikad posuđene knjige, nekad zabranjene knjige, formatom najveće i najmanje te najdeblje i najtanje knjige u školskoj knjižnici, najskuplje knjige u školskoj knjižnici, knjige koje voli knjižničarka, knjige pisaca s kojima se knjižničarka želi obračunati, knjige o jelima koja svi planiramo napraviti, a ne napravimo ih nikad, knjige za laku noć u podne, knjige za čitanje na toaletu i sl.

Uz knjige su stajale posebne napomene: Čitaj me između redaka, Uzmi me, Posudi i mene, Ne diraj me prljavim rukama, Vratite nas na naša mjesta, Čitanje ne dolazi u pitanje, Knjižnica – tvoja nova prijateljica…

Organizirali smo akciju „Knjiga se vraća kući – zaboravili ste vratiti knjigu, a knjižničarka će zaboraviti da ste zaboravili“, za sve sadašnje i bivše učenike koji su tijekom godina zaboravili vratiti knjigu, a sram ih je vratiti ili ih je strah reakcije knjižničarke :)

Posudili smo Hrvatski prezimenik iz druge školske knjižnice i omogućili učenicima da se dodatno informiraju o svom prezimenu i prezimenima svojih prijatelja.

Neke učenice su odlučile samostalno izraditi slikovnice i pokloniti ih školskoj knjižnici, kako bi ih drugi učenici mogli posuđivati i čitati.

Imali smo happy hours u knjižnici. Svaki dan tijekom Mjeseca hrvatske knjige, knjižničarka je uvijek u isto vrijeme članovima knjižnice ostavljala simbolične poklone (knjige, školski pribor, društvene igre i sl.). Nekim učenicima su to bili jedini sretni sati u školskoj knjižnici :)

Čitali smo 200 na sat u knjižnici. Učenici koji nisu željeli čitati, mogli su pisati – nakon čega bi zainteresirani i dovoljno hrabri čitali napisano što su brže mogli. Nismo uspjeli fotografirati ovaj događaj jer smo se previše smijali!

„Strašni dani u knjižnici“ su tijekom tjedan dana predstavljale „strašne“ i „užasne“ prigodne aktivnosti povodom Noći vještica (nagradni natječaj za najbolji crtež knjižnice iz noćne more, uređivanje knjižnice povodom Noći vještica, izrada panoa o šišmišima itd.).

Učenici 3. razreda su na kreativnoj radionici sa školskom knjižničarkom izrađivali čarobne štapiće, a zatim su osmislili čarolije koje smo na licu mjesta izveli u razredu.

Krajem Mjeseca hrvatske knjige, obilježili smo i Dan hrvatskih knjižnica i to čajankom u knjižnici pod nazivom „Knjižničarska posla“. Učenici su s knjižničarkom pili čaj i družili se. Uz ugodno društvo i prosut čaj i šećer po cijeloj knjižnici, zaboravili smo fotografirati ovaj događaj.

Učenici su povodom Dana ljubaznosti uz svaku posuđenu knjigu dobili lijepu pisanu i izgovorenu riječ ili zagrljaj knjižničarke, prema njihovoj želji.

Na samom kraju Mjeseca hrvatske knjige, istražili smo tko je dobio najviše žigova u „čitateljskoj putovnici“ te dodijelili simboličnu nagradu. Knjižničarka je tijekom Mjeseca hrvatske knjige vodila evidenciju o učenicima koji posuđuju knjige izuzev lektire, a tko je prikupio najviše žigova u svojoj putovnici za takva književna putovanja, možete saznati ovdje.

Unaprijed se veselimo idućem Mjesecu hrvatske knjige, no obećavamo da ćemo širiti ljubav prema čitanju tijekom cijele godine.