﹌olska knji緉ica u Godini 鑙tanja 2021.
Autor: Dajana Vinkovi, 18. 3. 2022.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici odr綼noj 30. prosinca 2020. podr綼la prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom 鑙tanja.

Kako utjecati na u鑕nikove navike 鑙tanja u uvjetima pandemije?

Uvo餰njem online nastave u školski 緄vot uvelike se promijenio i odnos prema knjigama te se i knji緉ica preselila u virtualnu stvarnost. Na platformi Teams osnovala se grupa Knji緉ica koja je privremeno zamijenila gu緑e u školskoj knji緉ici. Fizi鑛i posjeti bili su ograni鑕ni epidemiološkim mjerama, djeca su posu餴vala i vra鎍la knjige u „kutije za posudbu“, a radionice i susreti svedeni na najmanju mjeru. No i u tim uvjetima knji緉i鑞e usluge su našle svoj put do u鑕nika.

Neke od aktivnosti:

Get everyone reading – Reading for pleasure

Aktivnost 鑙tanja knjiga na engleskom jeziku u suradnji s u鑙teljicama engleskog jezika. Današnji u鑕nici vladaju engleskim jezikom vrlo dobro obzirom na utjecaj medija i digitalnog doba. Obzirom da smo u donacijama dobili podosta knjiga na stranim jezicima, ponudili smo zainteresiranim u鑕nicima knjige na engleskom jeziku prilago餰ne uzrastu i oni su to odli鑞o prihvatili. Neki u鑕nici pro鑙tali su i po desetak knjiga na engleskom jeziku. Ta se aktivnost odr綼la kroz cijelu godinu i povezana je uz 鑙tanje, izradu plakata, snala緀nje u online katalogu knji緉ice, upoznavanje poznatih autora, pisanje recenzija i preporuka na pro鑙tana djela.

Ljekovita mo knjige – Biblija

U鑙telji su pripremili videozapise u kojima 鑙taju Bibliju - vrlo ljekovitu knjigu za um i vjeru. Ne moramo biti vjernici da bi voljeli Bibliju. Biblija je i vrhunsko umjetni鑛o djelo, osim što je vjerska knjiga. S tom porukom, snimali su se videozapisi u kojima su u鑙telji razli鑙tih predmeta 鑙tali neke reprezentativne ulomke iz Biblije. Videozapisi su stavljeni na platformu Teams gdje su ih u鑕nici mogli pregledavati i komentirati. Vjerou鑙telji su pripremili i dodatne aktivnosti na nastavi vjeronauka.

Titanic – medijska kultura

U鑕nici i u鑕nice 鑙tali su ''The Titanic is sinking'' i gledali su film ''Titanic zajedno s u鑙teljicom engleskog jezika.
Njihovi radovi nalazili su se na panou na glavnom ulazu.

Miš – Podru鑞a škola Veliškovci

Nakon slušanja pri鑕 "Miš u knji緉ici" Sun鑑ne Škrinjari, u鑕nici 1. razreda su izra餴vali miševe na kreativnoj radionici sa školskom knji緉i鑑rkom i svojom u鑙teljicom.
Pri鑑 ih je pou鑙la stvarima koje knjige ne vole, a prilikom upoznavanja sa školskom knji緉icom, knji緉i鑑rka ih je pou鑙la stvarima koje knjige vole.

Hrvatski autori u Godini 鑙tanja

Ovogodišnja manifestacija odr綼va se u okviru Godine 鑙tanja, s temom "Hrvatski autori u Godini 鑙tanja" i motom "Ajmo hrvati se s knjigom", šaljivo nas upu鎢ju鎖 da se uhvatimo u koštac s knjigom i

鑙tanjem.U PŠ Veliškovci, odabrali smo jednog i jedinstvenog Darka

Macana i njegove romane za djecu i mlade: Dlakovuk, Jadnorog,

Pampiri, Djed Mrz, Trnoru鑙ca, Ljubo綿er. Knjige smo posudili iz Gradske knji緉ice i 鑙taonice Beliš鎒, kao i mnoge druge Macanove romane i stripove.

Blackout poetry – u suradnji sa u鑙teljicom likovne kulture

Zatamni suvišno, otkrij poeti鑞o

Dok je Austin Kleon imao blokadu pisanja, slu鑑jno je otkrio novu metodu stvaralaštva. 萯taju鎖 novinski 鑜anak, uvidio je da odabrane rije鑙 tvore poetsku cjelinu, stoga ih je obilje緄o, a ostale rije鑙 zatamnio. Nazivaju鎖 se piscem koji crta, objavio je i knjigu „Newspaper Blackout“ i tako svijet upoznao s metodom Blackout Poetry.

Rije鑙 za pjesmu ve su napisane na stranici proznoga teksta, ali je upravo na umjetniku da napravi izbor me饀 rije鑙ma i udahne im novi 緄vot. Radom na jednoj stranici postoje鎒ga proznoga teksta, rije鑙 i sintagme se izoliraju, a zatim povezuju kako bi stvorili lirska djela.

Djeca su izra餴vala Blackout poeziju od starih otpisanih knjiga iz školske knji緉ice, a svi radovi su izlo緀ni u školskoj knji緉ici.

Za školsku knji緉icu i knji緉i鑑re sve su godine Godine 鑙tanja, no ulazimo u novu s nadom bolje pristupa鑞osti knji緉ica u 2022. za korisnike i sve ljubitelje tiskane rije鑙.