GLOBE GRUPA
Akcija 鑙规enja u na筼j 筴oli povodom Dana planete Zemlje
Autor: Lidija Tivanovac, 21. 4. 2024.

Povodom Dana planeta Zemlje u鑕nici naše škole 鑙stili su školsko dvorište tijekom tjedna 鑙š鎒nja od 15. do 19. travnja pri 鑕mu se naša škola pridru緄la akciji „Volim Beliš鎒, ali 鑙sto“ koja se slu綽eno odr綼va 20. travnja u našem gradu.

Akcija 鑙š鎒nja u školi provodila  se od tijekom tjedna 鑙š鎒nja za vrijeme sata razrednika. Razrednici i u鑕nici od 1. do 8. razreda odazvali su se pozivu te prema rasporedu 鑙š鎒nja školske oku鎛ice o鑙stili pripadaju鎖 dio dvorišta od sme鎍, grana, papira, kartona i ostalog otpada. Glavni dio akcije odvijao se u petak 19. travnja kada je najviše razreda izašlo u školsko dvorište. Akciji se odazvao veliki broj razreda i u鑕nika te su svojim trudom i zalaganjem u鑙nili naše školsko dvorište ljepšim, urednijim i tako pridonijeli akciji „Volim Beliš鎒, ali 鑙sto!

Hvala svima na sudjelovanju!

DAN PLANETA ZEMLJE

Ove godine temom „Planet protiv plastike“ povodom Dana planeta Zemlje 緀li se ukazati na zaga餰nje plastikom koja se nalazi svugdje oko nas, ali i u nama. Plastika negativno utje鑕 na ljude i okoliš u svakoj fazi svog 緄votnog ciklusa. Od va餰nja fosilnih goriva, proizvodnje, uporabe do recikliranja i odlaganja.

Za Dan planeta Zemlje 2024. EARTHDAY.ORG je pokrenuo akciju ukidanja plastike za dobrobit zdravlja ljudi i planeta, zahtijevaju鎖 smanjenje proizvodnje SVE plastike za 60% do 2040. godine.

Odabrana tema isti鑕 potrebu širenja svijesti o štetnosti plastike, zdravstvenog rizika koji plastika nosi, potrebu za izbacivanjem iz upotrebe sve plastike za jednokratnu upotrebu te prestanak tzv. „brze mode“, uz neprestane izmjene modnih trendova koji stvaraju sve više i više odje鎒 od umjetnih materijala, koja se više ne upotrebljava. Istovremeno se provodi i pet primarnih  programa, a to su:

• Veliko 鑙š鎒nje (eng. The Great Global Cleanup),
  • Odr緄va moda (eng. Sustainable Fashion),
  • Klimatska i okolišna pismenost (eng. Climate and Environmental Literacy),
  • Canopy projekt o va緉osti sadnje drve鎍 te Zaustavite plastiku. Na stranici se mogu prijaviti sva doga餫nja vezana uz Dan planeta Zemlje.